دیدار منتخب شرکتهای دانش بنیان و فناور استان با حضرت آیت الله عبادی نماینده معزز ولی فقیه در خراسان جنوبی

دیدار منتخب شرکتهای دانش بنیان و فناور استان با حضرت آیت الله عبادی نماینده معزز ولی فقیه در خراسان جنوبی

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در دیدار جمعی از فن آوران و نوآوران، مخترعین و نمایندگان شرکتهای دانش بنیان بیرجند:
دولت از نظرات فن آوران و نوآوران علمی بهره گیرد
نماینده ولی فقیه در خراسانجنوبی بر استفاده از نظرات فن آوران و نوآوران علمی از سوی دولت تاکید کرد و گفت: رنج دانشمندان جوان برای من نگران کننده است. حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی، در دیدار جمعی از فن آوران و نوآوران، مخترعین و نمایندگان شرکتهای دانش بنیان بیرجند که به مناسبت روز ملی اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی برگزار شد، اظهار کرد: مذاکره در حوزه علم جزو برترین عبادات است. نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مذاکرات علمی باید نتایجی را به همراه داشته باشد، بیانکرد: به طور طبیعی انسانها کارهای خود را بر اساس علم و عقل پیش میبرند. وی با بیان اینکه در منظر دینی نیز فراگیری علم یک واجب شرعی است، ادامه داد: سالها و قرنها مسلمانان سردمدار و قافله سالار علم بودند و غرب و بیگانگان نیز بسیاری از امور را از دانشمندان و فرهیختگان اسلامی آموختند. وی افزود: علم وقتی به غرب و استعمار رسید در آن حوزه محدودیت ایجاد کرده و تا جایی که وابستگی ملتها حفظ شوند به آنان اجازه آموختن دادند. نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه در دوره قبل از انقلاب گاه اجازه یادگیری یک فن ساده را هم به ایرانیان نمی دادند، گفت: البته پیروزی انقلاب به معنای برداشتن همه موانع از سر راه نیست. جت الاسلام والمسلمین عبادی با تأکید بر اینکه موانع نباید جلوی حرکت اندیشمندان و دانشمندان ایرانی در حوزه علم و فناوری و توسعه را بگیرد، اظهار کرد: در حوزه تولید، صنعت و ادارات مشکلاتی داریم ولی از موانع نترسیم و چون گذشته آنان را از سر راه برداریم. وی بیانکرد: دولتمردان به دانشگاه و اندیشمندان و دانشمندان علمی نزدیک شوند و از نظرات کارشناسی آنان استفاده شود. نماینده ولیفقیه در خراسانجنوبی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه جامعه ما دانشمندان و کارشناسان در حوزه علوم انسانی، اقتصادی و سایر است، گفت: بسیاری از اندیشمندان جوان ما به واسطه رنجهایی که میکشند گاه فناوری خود را به دیگران میفروشند. وی افزود: این برای خود من نگران کننده است که دانشمندان جوان ما به واسطه این رنجها گاه توسط خارج تطمیع شده و این زمینه فرار مغزها را فراهم میکند.


فن آوران و نوآوران جوان در حوزه اعطای مجوز و خریدمحصول نیاز به حمایت دارند
رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: فن آوران و نوآوران جوان در حوزه اعطای مجوز و خرید محصول نیاز به حمایت دارند. محمدعلی ناصری اظهارکرد: پارک علم و فناوری سال ۹۲ تأسیس شده است ولی ارائه خدمات به اندیشمندان جوان منوط به استقرار آنان در محیط پارک است. رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی بیان کرد: این مسئله مستلزم آن است که ما مکانی برای استقرار آنان داشته باشیم که در این زمینه در گذشته با مشکلاتی رو به رو بودیم. ناصری با بیان اینکه مشکل مکان استقرار فن آوران و نوآوران و اندیشمندان جوان در طبس و فردوس حل شده است، ادامه داد: در شهرستان قاین نیز هر چند ساختمانی در اختیار داریم ولی در ملکیت آن مسائل و مشکلاتی وجود دارد که هنوز مرتفع نشده است.

مسئله مهم تبدیل علم به شغل و کارآفرینی است
وی با تأکید بر بنیه علمی فن آوران و نوآوران جوان گفت: فن آوران و نوآوران جوان ما توان علمی بالایی دارند ولی مسئله و موضوع مهم تبدیل این علم به شغل و کارآفرینی است. رئیس پارک علم و فناوری خراسانجنوبی با اشاره به آسیبهای اقتصاد دولتی اظهار کرد: فن آوران و نوآوران جوان ما در زمینه مجوزها و خرید محصولات نیاز به حمایت دارند که این موضوع در خراسانجنوبی نیاز به فرهنگسازی دارد. ناصری بیانکرد: ۱۱۰ عنوان قانون حمایتی از فن آوران و نوآوران جوان داریم که اجرای همه آنها منوط به استقرار آنان در پارک است و از این رو موضوع مکان برای شرکتهای دانش بنیان حائز اهمیت است.

حمایت از پنج طرح در مرکز رشد و خلاقیت
مسئول بسیج علمی و پژوهشی سپاه انصارالرضا (ع) خراسانجنوبی اظهارکرد: علم زمینه ساز قدرت کشور است. مرتضی عظیمی فرد با بیان اینکه بسیج علمی و پژوهشی سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی مرکز رشد و خلاقیت را برای تبدیل ایده به محصول راه اندازی کرده است، گفت: در سال جاری پنج طرح در این مرکز حمایت شد. وی با تأکید بر اینکه خانه فن آوران و نوآوران ما نیز در دو حوزه فنی و علوم انسانی فعالیت میکند، اظهار کرد: مرکز هدایت و حمایت موضوعی بسیج علمی و پژوهشی نیز در حوزه شیر شتر و گیاهان دارویی اقدامات ارزشمندی انجام داده است. عظیمی فرد یادآور شد: ما در گذشته در حوزه فنی ورود بسیار خوبی داشتیم ولی به واسطه اهمیت علوم انسانی به عنوان اولین استان، خانه فن آوران و نوآوران علوم انسانی را نیز راه اندازی کردیم.

نظرات

تاکنون نظری ثبت نشده است.

ارسال نظر

لطفا برای ثبت نظر، وارد حساب کاربری تان شوید و یا ثبت نام کنید.

اطلاعیه ها

دوره جامع بازاریابی دیجیتال
دوره جامع آموزشی دیجیتال مارکتینگ
وبینار ساختار، نحوه تعامل و ماموریت معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه
آموزش کارشناس اکوسیستم نوآوری و استارتاپی